Як правильно підібрати гірськолижні черевики?

Правильно підібрати гірськолижні черевики, напевно, найважливіше у підготовці до гірськолижного сезону. Адже черевики використовуються найчастіше кілька років і більше на відміну лиж та лижних палиць.

Комфорт під час катання та легкість поворотів під час спуску – все це на 99% залежить від правильно підібраних гірськолижних черевиків.

гірськолижні черевики
Гірськолижні черевики

Ми розуміємо, як складно лижнику-початківцю розібратися у вимогах до спортивного взуття — тому в цій статті ми докладно і ретельно розберемо це питання. Дізнаємося, як вибирати розміри, рівень жорсткості, колодку, ознайомимося з іншими важливими нюансами, з’ясуємо, що найкраще підходить для початківців.

Ця стаття насамперед призначена для початківців і намагається вирішити головне питання — узагальнення важливих характеристик, що впливають на підбір гірськолижних черевиків. Це не інструкція до дії, а поради та спостереження.

Важливість усвідомленого вибору гірськолижних черевиків

Грамотно підібрані гірськолижні черевики і гірські лижі – без перебільшення, основа безпечного та комфортного спуску з гори. Це не той випадок, коли можна придбати будь-який екземпляр спорядження, без урахування ваги, статі лижника, і сподіватися, що дешеве спорядження виявиться якісним та безпечним.

Неправильно обрані гірськолижні черевики може зовсім не дати нормально покататися: управляти лижами буде важко.

Під час підбору гірськолижних черевиків слід звертати увагу насамперед на ваш рівень підготовки, ступінь складності трас, де плануєте кататися. Чим досвідченіший лижник, і складніша, крутіша траса, тим міцнішим і надійнішим має бути гірськолижне взуття.

Пам’ятайте, що лижі, лижні палиці часто змінюються, а ось гірськолижні черевики зазвичай купують на довго і використовують з різним спорядженням, тому поставтеся до процесу вибору максимально відповідально.

Характеристики гірськолижних черевиків для правильного вибору

Розмір

Найважливішим параметром під час підбору є розмір. Щоб не помилитись, рекомендується точно виміряти довжину власної стопи. Важливо, щоб обраний екземпляр гірськолижного взуття сидів щільно, не бовтався і не тиснув: від цього залежить комфорт під час катання та безпека.

Оптимальний розмір черевиків залежить від двох обов’язкових параметрів: довжини та ширин и стопи. Як правило, в магазинах, що продають гірськолижне спорядження та одяг, є спеціальні вимірювачі, за допомогою яких можна точно дізнатися про параметри своїх стоп. Розмір стопи завжди визначається в сантиметрах!

Гірськолижні черевики - розмір - як виміряти?
Як правильно виміряти стопу, щоб визначити розмір?

Щодо ширини, вона визначається дослідним шляхом безпосередньо під час примірки. Зазначимо, що якщо обраний варіант трохи здавлює ногу з боків, у процесі носіння взуття «сяде» стане вільнішим.

Можливість згинання черевика у плюсні

Це середня частина ступні людини. Не всі гірськолижні черевики мають згинання стопи в цій частині.

Та й не для всіх лижників потрібна ця можливість. Найбільше цінується досвідченими фрірайдерами та любителями динамічної карвінгової їзди.

Індекс жорсткості гірськолижних черевиків

Майте на увазі: що чим більша вага спортсмена, тим більший слід вибирати і індекс жорсткості. Людям з високим зростом слід орієнтуватися на більш високу жорсткість з аналогічної причини.

Немає черевиків для початківців. Є більш м’які, які комфортніші, але не дають повного контролю над лижами.

Підбирати черевики краще дослідним шляхом у процесі примірки – надягніть черевик, повністю застебніть. Зігніть ногу так, щоб гомілка натиснула на внутрішній язичок.

Варто враховувати, що в теплому магазині будь-які гірськолижні черевики проявить себе менш жорстким, ніж на схилі гори. Тому трохи згинатися під тиском ноги він повинен – за низької температури, в процесі експлуатації, жорсткість буде оптимальною.

М’які варіанти комфортніші, але не зможуть дати повного контролю над лижами. Якщо ви не прагнете досягти вражаючих успіхів у гірськолижному спорті, а складні високошвидкісні траси вас не приваблюють, можна обійтися більш комфортними, м’якими варіантами.

Ступінь жорсткості класифікується так:

 ПочатківціЛюбителіДосвідчені
Чоловіки50-7080-110120-170
Жінки50-7080-100100-140
Діти40-7080-100 
Ступінь жорсткості гірськолижних черевиків

Не варто для аматорського катання вибирати максимально жорсткі – подібний вибір нераціональний та невиправданий.

Нога стискатиметься набагато сильніше, а із незвички може викликати відчутний дискомфорт — це перше.

Друге – ціна жорстких професійних черевиків висока, для нечастого катання це неекономний вибір. Жорсткі черевики насилу знімаються, надягають — це може сильно напружувати лижника, який приїхав у гори лише добре відпочити і з комфортом покататися.

Оптимальна ширина колодки гірськолижних черевиків

Колодка зазвичай становить від 92 до 108 мм. – Це відстань від краю до краю в найбільш широкій ділянці гірськолижного черевика. Якщо ви вибираєте черевики в інтернеті, знайте, що наведена в каталогах ширина розрахована на розмір 27,5. Зі збільшенням розміру, цей показник автоматично збільшується.

У різних марок і виробників одна й та сама ширина відчувається по-різному. Тому гірськолижні черевики найкраще підбирати, міряючи одну за одною кілька пар.

Якщо гірськолижні черевики відчутно вузькі, приміряйте ширший. Однак, коли здавленість некритична, ледве відчутна, а всі інші параметри влаштовують, можна вибирати, в процесі експлуатації черевик ідеально «сяде».

Багато виробників випускають гірськолижні черевики з регульованою колодкою, що дуже зручно. До таких брендів відносяться Head Adaptive Fit, спорядження яких може змінювати ширину проблемних місць, а також Atomic — параметр регулюється спеціальною м’якою вставкою.

Крім того, міняти характеристики колодки у гірськолижного черевика можна за допомогою процедури термоформування.

Ремінь

Цей аксесуар кріпиться із зовнішнього боку і, як правило, буває на твердій липучці. Іноді зустрічаються моделі з пряжкою з металу. Краще якщо ремінь для фіксації буде широким – така конструкція набагато надійніше зможе захистити лижника від травм та забезпечить кращу маневреність на схилі.

Є моделі з шириною ременя від 25 мм до 65 мм, а у спортивних гірськолижних черевиках їх навіть два.

Вибір гірськолижних черевиків для початківців

Безумовно, професійні спортсмени та досвідчені гірськолижники під час підбору спеціального спорядження орієнтуються на вищі стандарти, ніж новачки.

Для недосвідчених лижників важливо підібрати більш комфортний варіант, який зробить катання легким і приємним. А швидкість, техніка та інші деталі відточуватимуться з часом.

Новачку важливо підібрати якісні гірськолижні черевики, щоб не виникало натирання, здавлювання, дискомфорту під час їзди. Крім того, неправильно підібрані черевики можуть завадити лижнику освоїти правильну техніку їзди.

Немає сенсу вибирати жорсткі моделі: подібний вибір, навпаки, може призвести до травми недосвідченого підкорювача гір.

Для початківців випускаються варіанти з широкою колодкою, щоб ступня не була надто затиснута. Чим професійніша модель, тим вона вужче.

Гірськолижнику-початківцю рекомендується вибирати м’які черевики, які він сам зможе знімати і надягати без сторонньої допомоги: швидко і легко.

Таке спорядження, як правило, тепліше і зручніше, в ньому приємно і комфортно кататися. Крім того, деякі спеціальні варіанти для новачків оснащені перемикачами режимів повільна/швидка їзда, що дуже зручно.

Гірськолижні черевики для жінок та дітей

Якщо черевики для гірських лиж підбираються для жінки з маленькою ступнею, не варто вибирати дитячу модель: важливо вибрати саме дорослу, але маленький розмір. Справа в тому, що у дорослої людини у будь-якому випадку буде більша вага, ніж у дитини — на таке навантаження дитяче гірськолижне спорядження не розраховане. Непродуманий вибір може призвести до травмування.

Майте на увазі, що жіночі моделі в більшості випадків оснащені «прихованим підйомом», який дозволяє жінкам легше маневрувати на поворотах.

Не рекомендується вибирати серію «унісекс», оскільки хоч подібні моделі і вважаються універсальними, насправді мало підходять і чоловікам, і жінкам.

Не слід вибирати черевики, виходячи із зовнішніх характеристик, дизайну: саме таким підходом часто грішать жінки. Набагато важливіше комфорт, безпека, зручність, а потім модні деталі.

Варіанти довжиною до 22-23 см. вважаються дитячими. У таких моделей нижча підошва і колодка, виготовляються вони з м’якшого матеріалу. Вартість дитячих гірськолижних черевиків зазвичай суттєво нижча.

Якщо визначаєтеся з розміром черевиків дитині, не варто вибирати більшу, ніж потрібно, тому, що син чи дочка скоро виростуть. Якщо спускатися з гір малюку належить вже зараз, черевики мають добре йому підходити, а не бовтатися: це не тільки незручно, а й травмонебезпечно.

Гірськолижні черевики: поради щодо примірки

Вибравши, обов’язково приміряйте черевики. Ретельно застебніть всі наявні застібки, ремені та кліпси – так, начебто ви за кілька хвилин виходите на гірський схил.

Важливо: не варто надто затягувати ремінь, оскільки він може перетиснути вени, внаслідок чого ноги швидше замерзають.

Встаньте і походіть. Ходіть хвилин 15 – за цей час можна точно зрозуміти, зручно вам чи ні. Підстрибніть, спробуйте зігнути ногу, затягніть ремінець з різним ступенем сили, сядьте, встаньте – проробіть ці рухи кілька разів.

Цілком нормально, коли великий палець відчуває носок взуття – це не означає, що останній малий (звичайно, якщо палець не зігнутий). Той, що підійшов по довжині, але широкий або вузький у колодці — не підходить.

Якщо стопа широка – вибір буде найважчим. В даному випадку відчути дискомфорт можна лише приблизно через 20 хвилин носіння: доведеться витримати цей час, щоб гарантовано підібрати оптимальний екземпляр.

15 хвилин! Саме стільки часу необхідно побути у повністю застебнутих черевиках, щоби щось зрозуміти.

Приміряючи різні розміри гірськолижних черевиків, досвідчені лижники радять одягати два різні розміри на ноги і бути в них 15 хвилин. Після чого відразу буде визначено менш зручний. Першу кліпсу на черевику застібають другу знизу, а далі по черзі застібають зверху та знизу.

Черговість застібання кліпс: насамперед у черевику для гірських лиж треба зафіксувати п’ятку!

Важливі факти:
• Будь-які гірськолижні черевики створюватиме дискомфорт на першій примірці. Через 15-20 хвилин у правильно підібраного розмірі повинні пройти всі відчуття незручності.
• Зверніть увагу, чи є вкладиш з підігрівом: ця функція є незамінною для тих спортсменів, які звикли кататися часто і довго.
• На примірку візьміть із собою тонкі еластичні шкарпетки: саме у таких шкарпетках і передбачається спускатися з гір. Тільки не треба брати в’язані бабусею шкарпетки!
• У правильно підібраному розмірі пальці повинні рухатися, а п’ята бути не рухомою.