Найважлівіші характеристики гірськіх лиж

Ширина талії (Waist width)

Ширина лижі в районі кріплень (вимірюється в міліметрах). Ширина талії визначає, наскільки добре будуть вести себе лижі в глибокому снігу і на льоду. У загальному випадку вузькі лижі (65 мм. І менше) призначені для жорсткого снігу, а широкі (72 мм. І більше) краще поводяться в глибокому снігу. Якщо ти катаєшся як на підготовлених трасах, так і на нерозораних схилах, можна спробувати лижі з середньою шириною талії (від 66 мм. До 71 мм.)

ski

Бічний виріз (Sidecut)

Цей параметр визначає радіус повороту лижі. При більш глибокому вирізі лижі мають менший радіус повороту, а при малому вирізі лижі повертають по більшому радіусу і при цьому набагато простіше скидаються п’яти (прослизають задники лижі, якщо завгодно). Один із способів виміряти величину бічного вирізу: виміряйте відстань (зазвичай вимірюється в міліметрах) між краєм талії лижі і лінією, що проходить через краї лижі в найбільш широких місцях шкарпетки і п’яти (не ваших, а лижі). У традиційних лиж (без збочень) глибина бічного вирізу приблизно 7-8 мм (могул і деякі слаломні лижі). Сучасні лижі для високих швидкостей роблять з вирізом близько 12-15 мм. Більшість all-mountain лиж мають бічній виріз 15 мм. Радикальні карви (для тих, хто любить дряпати вуха про схил) – 25 мм.

Довжина (Length)

Традиційно, довжина лижі визначає її стійкість, але довгі лижі (більше 200 см. для мужиків, 190 см. для жінок) не підходять для початківців лижників або індивідів з невеликою масою сідниці :-). Проте, сучасні матеріали і велика ширина забезпечують нормальну стійкість (стабільність) навіть коротких лиж. Так що вибирай лижі, виходячи зі своєї маси і того, як швидко ти бажаєш кататися. Я думаю, всі знають (в крайньому випадку, здогадуються), що чим швидше хочеш їздити, тим довший потрібні лижі …

Жорсткість (Flex pattern)

“М’які” лижі гнуться легше, “жорсткі” – важче. Є таке правило – м’які лижі для початківців, жорсткі для експертів. Жорсткість лижі – важлива характеристика. Від неї залежить те, як лижа буде працювати на снігу. Наприклад, лижі з жорсткими п’ятами гарні на жорсткому снігу і навпаки. Але якщо лижі дуже жорсткі, то при спробі встати на кант наслідки можуть бути непередбачуваними. Занадто м’які лижі еквівалентні не дуже хороші відчуття на твердому снігу.

Прогин (Camber)

Прогин це дуга, яку утворює лижа, лежача на площині. Прогин додає лижі м’якості і впливає на гасіння вібрації. Лижа з великим прогином веде себе більш впевнено. Якщо прогин у лижі практично відсутня, то можете викидати їх і думати про покупку нового агрегату.

Конструкція серцевини (Core construction)

В основному лижі виготовляються з фібергласа (fiberglass) з додаванням кевлара (kevlar) або карбону (carbon) для міцності. Найбільш стійкі лижі виготовлені з фібергласа і дерева (у формі торсіонної коробки). Інші лижі використовують багатошарову конструкцію (сендвіч) – шари фібергласа присутні у верхній і нижній частині серцевини. Багатошарова конструкція забезпечує більш м’яке катання, але вона більше тендітна в порівнянні з торсіонної коробкою. Експерти дуже поважають лижі з металу за їх стійкість на незайманих схилах. Сплави алюмінію, такі як Zicral і Titanal використовуються при виготовленні лиж для високих швидкостей.

Матеріал бази (Base material)

У всіх лижах використовується база з поліетилену. Дешеві моделі мають базу з литого пластика – легко пошкоджуються матеріал (але так само легко відновлюваний). Такі лижі не тримають змащення протягом тривалого терміну і гірше ковзають на дуже жорсткому / мокрому снігу. Дорожчі моделі мають базу із пластику, який не плавили при виготовленні. Такі лижі добре тримають змащувальні матеріали і надійніші. Однак у цьому випадку ремонт обійдеться набагато дорожче.

Структура (Structure)

Мікроскопічна текстура бази, яка формує канали, які служать для відводу подрібненого снігу для плавного ковзання. Кант (Edge) Кант зазвичай виготовляється із сталі з високим вмістом вуглецю, що забезпечує хорошу жорсткість і, отже, хорошу роботу на жорсткому схилі. Дешеві лижі мають товстий, міцний кант, який не особливо відгукується на бажання лижника. У гарних ж лиж кант тонкий і гнучкий, що сприяє гарному катання. Ходять чутки, що в природі існують канти зазубрені – для катання по льоду. Але наскільки реальність співпадає з цими розмовами …

Коментар